Innehåll
Ersättning vd och ledningsgrupp
Ersättningsutskottet består av två av styrelsens ledamöter. Ersättningsutskottet svarar för beredning av styrelsens arbete med ersättning till VD och ledande befattningshavare, resultatdelningsprogram och incitamentsprogram.Utskottet bestod under 2009 av två av styrelsens ledamöter; Lars Lundquist, ordförande i utskottet och Johan Magnusson. En av utskottets ledamöter har således varit oberoende från företaget och ägarna.
Löner och andra ersättningar till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av fast lön. Med andra ledande befattningshavare avses de elva personer som utöver verkställande direktör och vice verkställande direktören ingått i ledningsgruppen under hela 2009 alternativt under vissa delar av året.
Verkställande direktören i Vasakronan har under 2009 uppburit lön på totalt 4 405 tkr. Ledningsgruppen förutom den verkställande direktören har sammantaget under 2009 uppburit lön och andra ersättningar på totalt 20 449 tkr varav 4 510 tkr utgjort rörlig del.
För mer detaljerad information om ersättningar till ledningsgruppen, se not 9 sidan 58
Vasakronans årsredovisning 2009.